D69 AC80-300V 100A Voltage Current Power Meter Frequency Factor Detector AC 80-300V
(4 customer reviews)
3,800
1 AC voltage 80V-300V
2. Alternating current 0-100A
3. Active power 0-45000W
4. Electric Power 0.000-99999kwh
5. power factor 0.00-1.00PF
6. Frequency 45-65Hz
9 in stock
Description
1 AC voltage 80V-300V
2. Alternating current 0-100A
3. Active power 0-45000W
5. power factor 0.00-1.00PF
6. Frequency 45-65Hz
Parameters:
1. Accuracy: 1% 2 words
AC Voltage: AC 80.0-300.0V / 300.0-450.0V (You need to select the appropriate type of
Meter when ordering)
Alternating current: ac 0-99.99A, the minimum resolution is 0.01a
Alternating current: AC 0-40.00A, the minimum resolution is 0.01A
Power frequency: 45.0Hz-65.0Hz
Power factor: 0.00-1.00PF
Active power: 0-45000W when the active power between 0 and 9999.9W, the display accuracy is 0.1W
3. Speed: 2 times per second
4. Size: 79 * 43 * 48mm
5. Installation size: 76 * 39mm
Application:
2. Supplies power and begins to measure and display results.
3. Press the button to last 5 seconds, the electric power will be zero.
Note:
1. The meter will be destroyed when you make wrong connection method with voltage
2.The meter can only use to measure 50Hz AC city electricity, it will break when used for input (green terminal) and secondary current transformer (blue terminal). Measure square wave, inverter output, and correction sine wave.
Reviews (4)
4 reviews for D69 AC80-300V 100A Voltage Current Power Meter Frequency Factor Detector AC 80-300V
Based on 4 reviews
5 star
50
50%
4 star
50%
3 star
0%
2 star
0%
1 star
0%
Showing 2 of 4 reviews (5 star). See all 4 reviews
  1. Aashir Hanif (verified owner)
    I have order these 3 pieces. They are awesome measures current voltage and wattage. All in single unit. I need least count of meter of 10mA which I have found on these meter. Thanks Epro for fulfilling my order in minimum time.